Det blev lite traskade idag också. Gick ett par kilometer i motionsspåret med Mamma, Svägerskan och LillaHunden i förmiddags. I värmen och solen får jag tillägga. Det blev riktigt svettigt.
Sen slöade vi lite inne i soffan. Jag och LillaHunden slumrade lite rent av. På samma kudde. Men så tyckte jag upp mig och snyggade till mig en aning innan vi åkte till Hjo. Där käkade vi god macka och en rejäl glass och strosade i hamnen.
Det luktade sommar och tjära och måsarna skrek. Himlen och Vättern hade exakt samma färg så det var svårt att avgöra var den ena tog vid där den andra gav upp.
Vi hade kunnat sitta där en bra stund i en alldeles ny sommar. På bänken framför piren med varsin liten vit fyr i vardera änden. Det enda som saknades var havsdoften. Förklarligt eftersom det är en sjö, men det ser hav ut på grund av hamn och horisont.
Tillslut traskade vi i alla fall tillbaka till bilen.
Det blev en bra dag som avslut på en toppenhelg. I morgon åker jag hem igen.
Så vackert! Härliga vyer och vilken hemlängtan till havet du ger mig, trots att detta är en sjö!
GillaGilla