Dagen lördag

Ligger i gästsäng hos mamma och ser över dan. Inte alls illa!

Dagens väckning: Det är inte lätt att sova borta och att sova på hotell är inget undantag. Totalt överskattat. Rummet var fint, i synnerhet de djupblå sammetsgardinerna och sängen var mjuk. Allt var fräscht och bra. Men jag sov som skit och vaknade hela tiden och längtade efter att kliva upp. Vaknade långt innan klockan ville väcka och väntade in lämplig uppstigningstid.

Dagens frukost: På hotell. Behöver jag säga mer?

Dagens bil: Den började med att tjafsa om kylarvätska på hotellparkeringen men tog oss sen utan vidare krångel till dagens slutdestination. Man får vara nöjd! Mycket nöjd.

Dagens kvinnliga mekaniker: Dottern och jag glodde på lamphelvetet som lyste i panelen och ja. Ringde Maken. Och läste instruktionsbok. Bilen krävde omedelbar påfyllning av kylarvätska. Vi hittade mack. Som bara hade fel sorts vätska. Mackpersonalen lät oss hänga i luften. Men Maken guidade oss tålmodigt i luren till nödlösning. Påfyllning av vatten i rätt behållare så det inte skulle bli tomt. Vi löste det. Åkte vidare. Allt gick bra.

Dagens håla: Alltså, man häpnar. Ibland. När man kör genom landet. Och hittar depression och missär i cementerade block. Vet inte ens vad hålan hette. Rös och gasade på så vi kom ur den fort.

Dagens käk: Hos Brorsan går man inte hungrig!

Dagens program på teve: När allt fotbollsspelande äntligen var slut kunde vi se på säsongsstart av Så Mycket Bättre. Ett sånt härligt program. I år igen. Jag älskar det redan.

Dagens tröttaste: De där två som haft en kass nattsömn på hotell. Godnatt.

2 reaktioner på ”Dagen lördag

Kommentera gärna!

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.