Dagens frukost: Det blev ägg och bacon idag. Mumsades med god aptit på morgonsval altan.
Dagens shopping: Vi hamnade på stan, inte helt otippat. Där var det rea och jag passade på kan man säga. Hittade faktiskt bra grejer att ta med hem och som jag kommer att ha användning av resten av semestern.
Dagens bästa köp: Ännu en poncho/sjal föll i mina händer direkt jag kom in i favoritbutiken. Jag tvingade den tillbaka in i ledet på klädstången. Jag har så många … Tror nån jag gick därifrån utan den? Nej. Just det.
Dagens kö: Vi hade tänkt äta på ett ställe. Där får man inte boka bord utan man går dit och köar. När vi kom var det fullt. Vänta i baren sa han. Minst en timme! Okej. Vi gick till baren först, där var det redan fullt. Det var alltså tänkt att vi skulle stå en timme bland folk som satt och åt, för att ens få ett bord och så minst en halvtimmes väntan på maten efter det! Nej tack!
Dagens middag: Det blev plan B. Som vi raskt drog ihop utanför den överfyllda körestaurangen. Vi hamnade på en mycket lugnare grillrestaurang där vi snart hade träkolsgrillade köttbitar på tallriken. Mums!
Dagens konstigaste grej: Se själv! Vad sjutton är det?
Typ världens knäppaste typ kandelaber? Och ja. Maken köpte den. Årets adventsljusstake?
Dagens väder: Omväxlande, varierande, oberäkneligt, retsamt, varmt.
Dagens lunch: Det blev en korv. En klassisk grillad me brööö. På stan mitt i shoppingen. Och vi åt faktiskt glassen först och korven som efterrätt. Gick rätt bra faktiskt.
Dagen har varit av grymt bra slag!
Åhh, vilket fynd din man gjorde!
GillaGilla
Den e gullig…..
GillaGilla
EEEHHHH, man ska aldrig gå till den restaurangen i närheten av lön….dömt att misslyckas med att få mat inom en halvtimme
GillaGilla