Några av mina favoriter i sommarens uteliv. De flesta återkommer varje år och somligt är nytt. Men jag gillar att inreda, både inne och ute. Jag sakletar, både hemma i det jag har och på loppisar eller butiker. Arrangerar detta ihop med blommor sen.
Jag gillar att gruppera stilleben till exempel. Men man får vara lite eftertänksam och försiktig för att hålla ihop det. Gärna i färg och form som passar ihop. Och helst ett udda antal. Av nån anledning är det snyggast. Kanske för att det inte blir så uträknat och ordnat då. Fast det är precis det man gjort. Jag vet inte men jag gillar det.
Samlat smått och gott på ett litet bord i paviljongen.
En gammal tallrik har fått bli bricka till små pytsar med bara små blommor i.
Gruppera. Blomkrukor och samlade småplock som passar bra ihop.
Samla på fina flaskor. Såna hittar man på loppis för någon krona styck. Ställ dem fint i grupp och arrangera olika blommor eller kvistar eller fina grässtrån i dem.
Plantera blommorna i något oväntat! Det måste inte vara dyra krukor. Tvärtom nästan, så mycket charmigare med nåt helt annat som inte alls var tänkt att fungera som blomkruka.
En rostig gammal burk. Just den här har varit marschall och har inte längre någon botten. Avhjälps med en kruka innanför. En Grusnejika passar bra till det rostiga. Av nån anledning är blommor och rost en otroligt vacker kombination.
Hade en gång en saftmaja. Kokar inte längre nån saft och istället för att slänga den fick den dela på sig och bli blomkrukor. Passar himla bra!
Eller varför inte fynda fina gamla kopparprylar på loppis! Kostar nästan ingenting längre. Och koppar och växter är också otroligt snyggt ihop. Ett Svartöga bor i den här.
Eller en gammal sockerkaksform i plåt. Slog hål i botten med hammare och spik.
Textilier är ett måste i sommarmyset!
Som till exempel ett gäng fina kuddar att sitta på.
Draperier och tingeltangel som glittrar i solen.
En skön filt om det blir svalt om axlarna i sommarkvällen och mjukt att sitta ska det vara.
Satsa på växter som klättrar! Alla har de sitt eget fascinerande klättersätt. De tvinnar sig, slingrar sig eller suger sig fast. Men upp ska de. Och vackra är de, även så länge de är enbart gröna.
Som en Klockranka! Växer otroligt fort och bildar en hel matta längs väggen. Den behöver lite stöd och sen bara drar den iväg. Och blommar med vackra klockor mot sensommaren.
Och givetvis luktärter! Tacksamma och fina. Ju mer man plockar av dem desto mer blommar de. Tacksamt och generöst.
Och en vacker klematis är nästan ett måste om man har möjlighet att plantera. De funkar också i kruka men måste då övervintra på ett bra sätt.
Annat trivsamt. Porlande vatten kanske! Och leta efter snygga grenar i skogen och arrangera saker, lyktor eller växter i.
En liten fontän bidrar med trivsam stämning. Just den där blå kulan är en av min afavoriter och den har jag haft i evigheter. Katterna använder den som drickfontän. 🙂
En gren med änglar om man så vill. Eller varför inte ett gäng gamla kristallprismor från en gammal krona eller fina glasbitar. Fantasin är bra att ha när man fixar i trädgården/altanen/balkongen/uteplatsen också.
Häng en spretig gren i taket och gör kristallkrona av den med olika lyktor. Och ett eller annat prisma.
Och lys upp tillvaron! Även sommarkvällarna blir så småningom mörka. Fast det är svårt att tro i försommaryran.
Man kan ha hur många lyktor av olika slag som helst!
De blir en sån stämning i skymningen. Använd batteriljus som har timer och drar igång av sig själv när det är dags.
Solcellsslingor! Vilken fantastisk uppfinning. Laddas i dagsljus och lyser när det blir mörkt.
Den typen av slingor kan man inte få för många av.
Sist men inte minst! Skaffa katt.
Finns nog inget, som är så stämningshöjande som en sovande katt. Och ät lunchen ute och bara njut av allt vackert.
Och den där paviljongen. Den är bara helt underbar. Bästa versionen hittills. Blå och vit och riktigt sommarfräsch blev den i år. De har hittat sin stil kan man säga. Efter två tidigare försök.
Otroligt mycket fint du har i din trädgård! Själv har jag varken tyg, växter eller särskilt mycket pynt. Men en damm med fontän, ankor, krokodil och flamingo har jag. Och ett antal olika udda trädgårdsprydnader som får bo tillsammans på uteplatsen…
Tack! Det kändes inte lika överväldigande när jag såg bilder hellre än läste tjock text. 😀
GillaGilla
Inte då, ta steg för steg bara och gör som ni vill 😀
GillaGilla
Jag brukar göra det, men då jag är på okänd mark kändes det bra att fråga och få svar från någon som är mer hemma i denna djungel. 😀
GillaGilla
Otroligt mycket fint du har i din trädgård! Själv har jag varken tyg, växter eller särskilt mycket pynt. Men en damm med fontän, ankor, krokodil och flamingo har jag. Och ett antal olika udda trädgårdsprydnader som får bo tillsammans på uteplatsen…
GillaGilla